odwiedzin: 3466 dzisiaj: 23 on-line: 1
AKTUALNOŚCI

Użądlenia przez osy, pszczoły, szerszenie - pierwsza pomoc

Udzielenie pierwszej pomocy osobie użądlonej przez osę, pszczołę czy szerszenia jest uzależnione przede wszystkim od wrażliwości człowieka. Najpierw należy więc ustalić, czy użądlony jest uczulony na jad owada. Osoby, które mają świadomość swojej wrażliwości z pewnością posiadają przy sobie lek (pen z adrenaliną) przeznaczony do doraźnego leczenia wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku pojawienia się ciężkiej reakcji na jad owada, należy wstrzyknąć odpowiednią dawkę leku poszkodowanemu i oczywiście wezwać karetkę pogotowia.

Jeśli użądlenie nastąpiło w obrębie jamy ustnej (język, gardło lub usta) należy bezzwłocznie wezwać pomoc lekarską lub udać sie do szpitala, gdyż poszkodowanemu grozi uduszenie. Zanim jednak użądlony uzyska fachową pomoc, powinien ssać kostki lodu, łykać zimne napoje albo rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej - to pomoże zługować jad owadzi z błony śluzowej.

Jeżeli użądlenie nastąpiło w kończynę górną lub dolną i żądło jest widoczne, należy je delikatnie wyjąć. Najlepiej zrobić to pilniczkiem do paznokci albo ostrym nożykiem. Nie wolno uciskać pęcherzyka jadowego, bo może to spowodować przedostanie się większej ilości jadu do organizmu - dlatego lepiej nie usuwać żądła palcami czy pincetą. Kiedy uda nam się usunąć żądło, powinniśmy przemyć miejsce użądlenia wodą z mydłem, octem lub roztworem nadmanganianu potasu. Można również robić okłady z lodu lub sody oczyszczonej . Warto także przyjmować wapno w postaci płynnej i leki przeciwuczuleniowe. Reakcja anafilaktyczna może przebiegać w różnoraki sposób. Pierwsze objawy mogą się pojawić nawet po 3 godzinach od momentu użądlenia. Dlatego ważna jest obserwacja osoby użądlonej i nie pozostawianie jej samej sobie. Jeśli wystąpią niepokojące objawy typu: duszność, trudności w oddychaniu, osłabienie, bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i wymioty, kaszel i kichanie, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy i szyi czy utrata przytomności, należy koniecznie wezwać pomoc lekarską. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego najważniejsza jest szybka i fachowa pomoc, bo od niej zależy życie osoby użądlonej.

Warto mieć w domowej apteczce produkty, które uchronią przed groźnymi i bolesnymi skutkami użądleń, np.:

  • ENTIL - żel łagodzący dolegliwości po użądleniu owadów.
  • FENISTIL żel - preparat przeznaczony do leczenia świądu towarzyszącego użądleniom owadów.
  • EXTRAKTOR - pompka bezboleśnie i bezinwazyjnie usuwająca jad. Wystarczy jedna minuta, aby zapobiec groźnym skutkom użądleń przez: osy, pszczoły, szerszenie i inne jadowite stworzenia.

Jegłownickie Dni Sportu

W niedzielę 30.06 odbyły się Jegłownickie Dni Sportu organizowane przez stowarzyszenie AGAT Jegłownik. Współorgnizatorem festynu była jednostka OSP Jegłownik. W trakcie imprezy odbył się pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z naszej jednostki. W towarzyskim meczu, w drużynie Old Boy wystąpił nasz prezes dh. Konrad Wiśniewski. Przez cały popołudnie odbywały się liczne pokazy i konkursy. Festyn zakończył się zabawą przy ognisku.

Gminne zawody sportowo - pożarnicze 2013

Dzisiaj (16.06) w Gronowie Elbląskim odbyły się gminne zawody sportowo - pożarnicze. Niestety naszej jednostce nie udało się powtórzyć zeszłorocznego sukcesu. Tym razem musieliśmy uznać wyższość jednostek OSP Gronowo Elbląskie oraz OSP Rozgart. Przed ogłoszeniem wyników publiczność mogła jeszcze obejrzeć pokaz gaszenia pożaru w wykonaniu OSP Jegłownik.

Boże Ciało 2013

Dzisiaj (30.05) obchodzimy uroczystość Bożego Ciała. W Jegłowniku procesja rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez ks. dr Andrzeja Kilanowskiego. W tym roku procesja przeszła ulicami Nogatu, Długą, Nowodworską, Lipową i Malborską. Tradycyjnie strażacy z OSP Jegłownik brali w niej czynny udział. Oprócz prowadzenia procesji zadbałi również o zabezpieczenie medyczne

Dzień Strażaka 2013

Dnia 04.05.2013 roku w Gronowie Elbląskim odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. W trakcie uroczystości zostały wręczone medale. Również członkowie naszej jednostki zostali odznaczeni. Dh Stanisław Sarnowski otrzymał Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" a dh Tadeusz Boniecki Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Druhowie Mariusz Klunder, Paweł Olszewski i Piotr Król otrzymali odznakę "Strażak Wzorowy".